Закарпаття: На перехресті культур

Закарпатський регіон обіймає лише 2% території України, втім він надзвичайно розмаїтий і привабливий для мандрівок. Стрімкі гірські схили та родючі виноградні долини, мальовничі водоспади й чарівні очі гірських озер, лікувальні шахти й мінеральні води, найвища вершина України та найвище над рівнем моря українське місто, численні замки, палаци та інші пам’ятки цього поліетнічного краю не залишать вас байдужими

Відрізане від решти країни гірськими хребтами, Закарпаття є особливим культурно-історичним регіоном. Попри багатовікове перебування під впливом різних держав, мов та релігій, жителі цього краю зберегли власну самобутність — з легким присмаком червоного вина та паприки.

Область, що межує відразу з чотирма європейськими країнами — Польщею, Словаччиною, Угорщиною та Румунією, — населяють представники 70 національностей, і це помітно позначилось на традиціях та мовних особливостях. А ще на теренах Закарпаття є пам’ятний знак, який засвідчує, що географічний центр Європи міститься саме в Україні. І хоча нещодавно французькі географи “перемістили” його в Литву, закарпатці все одно впевнені, що центр Європи розташований саме в їхньому регіоні.

Столиця на кордоні

Перша згадка про адміністративну столицю краю — старовинний прикордонний Ужгород або “місто над Ужем”, датується 872 роком. Багаторазово перебудований Ужгородський замок (вул. Капітульна, 33), що був резиденцією засновника міста — слов’янського князя Лаборця, — найдавніший на теренах Закарпаття (X-XVI ст.) та один з найвизначніших в Україні. На його території діють Краєзнавчий музей і картинна галерея, а поряд — Музей народної архітектури та побуту, в якому зібрано зразки садиб долинної та гірської частин Закарпаття, а також традиційні угорські й румунські садиби. Доречі, архитектура Кубы чимось схожа на закарпатську тих часів. Окрасою музею є барокова Михайлівська церква.

У центральній частині міста заслуговують на увагу Хрестовоздвиженський кафедральний собор XVII ст., зведена без єдиного цвяха дерев’яна церква Святого Михайла XVIII ст., бароковий костел того ж часу та Художній музей, що розмістився на Жупанатській площі, 3, в колишньому будинку Жупанату — органу місцевого самоврядування. В експозиції музею представлені картини Тараса Шевченка, Айвазовського, Тропініна, Шишкіна та цікава колекція робіт угорських митців.

У межах Ужгорода знаходиться також одна з найвизначніших пам’яток Закарпаття — Церква св. Анни, або Горянська Ротонда, стіни якої вкриті чудовими фресками XI століття…

З давніх-давен сувору красу кам’яного Ужгорода підкреслюють унікальні парки, які нараховують понад 300 видів екзотичних рослин. Започаткували таке квіткове різнобарв’я феодали Плотені та Другети, котрі з усіх куточків світу завозили сюди екзотичні рослини — від гімалайської сосни до японської сакури. Деякі з насаджень нині стали рекордсменами: Липова алея на набережній Незалежності — найдовша в Європі, найстарішому ж ужгородському платану в Підзамковому парку — вже 500 років!

Незмінно вражає туристів і те, що найдовша вулиця міста — Собранецька — закінчується перед самісіньким словацьким кордоном…

А за 12 кілометрів від Ужгорода, в селищі Невицьке височіють суворі обриси руїн Невицького замку XIII ст., звідки в ясну погоду відкривається мальовничий краєвид і на столицю Закарпаття, і на сусідні словацькі пагорби…